Duben 2010


POZOR, POZOR!!!! Začíná 2.kolo Soutěže se zvířátkem!!!!

30. dubna 2010 v 13:58 | Lucy |  Soutěže
Ahoj,
kdo soutěží s křečkem a psem,POZOR! Začína totiž

2. kolo

http://kocicka.bloguje.cz/pes.jpeg    Soutěžící: lady kyticka
                                    Blog: www.ladykyticka.blog.cz
                                    Vtipný obrázek psa: Nepřidala 

2.Křeček

http://new.psi-kocky.cz/files/images/P1074185.thumbnail.JPG   Soutěžící: Kikushka
                                    Blog: www.ragdoll4.blog.cz
                                    Vtipný obrázek křečka: Nepřidala 

3.Kočka

http://www.priroda.cz/clanky/foto/kocka1.jpg  Soutěžící: Aduška
                                    Blog: www.promilovnikykocek.blog.cz
                                    Vtipný obrázek kočky:
4.Morče

http://www.pet.cz/Foto/Gallery/clanky/morce_domaci.jpg   Soutěžící: Zitulína
                                    Blog: www.nase-morce.blog.cz
                                    Vtipný obrázek morčete:


Ti, co soutěží s kočkou, křečkem, psem, ať vyplní do komentářů toto:
1. Přezdívka
2. Číslo a název zvířete
3. Odkaz na vtipný obrázek

Toť vše! :-) ;-)


Diplomy pro Uru a Haimi za spřátelení

30. dubna 2010 v 13:46 | Lucy |  Jiné
     Pro Uru


     Pro Haimi


Rekapitulace- 1.ho kola

28. dubna 2010 v 17:38 | Lucy |  Soutěže
Ahoj,
zde je rekapitulace těch, co soutěží s nějakým zvířátkem. 2.kolo začne už 30.dubna v pátek na Čarodky! U každého zvířátka bude fotka zvířátka, soutěžící a jeho blog, a také číslo a název zvířátka.

1.Pes-Kavalír King Charles Španěl

http://kocicka.bloguje.cz/pes.jpeg   Soutěžící: lady kyticka
                                   Blog: www.ladykyticka.blog.cz
                                   
2.Křeček

http://new.psi-kocky.cz/files/images/P1074185.thumbnail.JPG          Soutěžící: Kikushka
                                           Blog: www.ragdoll4.blog.cz
 3.Kočka

http://www.priroda.cz/clanky/foto/kocka1.jpg     Soutěžící: Aduška
                                     Blog: www.promilovnikykocek.blog.cz

4.Morče

http://www.pet.cz/Foto/Gallery/clanky/morce_domaci.jpg    Soutěžící: Zitulína
                                     Blog: www.nase-morce.blog.cz


Všem soutěžícím přeji mnoho štěstí v soutěži! ;-) :-)

Soutěž se zvířátkem- 1.kolo!!!!

22. dubna 2010 v 15:28 | Lucy |  Soutěže
Protože u mě na blogu už dlouho nebyla žádná soutěž, zahajuji Soutěž se zvířátkem. Zde je máte na výběr:1.Pes- Kavalír King Charles Španěl

http://kocicka.bloguje.cz/pes.jpeg     - Kavalír King Charles Španěl je obsazen lady kytickou!!!!                                             

2.Křeček

http://new.psi-kocky.cz/files/images/P1074185.thumbnail.JPG  - Křeček je obsazen Kikushkou!!!!

3.Kočka

http://www.priroda.cz/clanky/foto/kocka1.jpg  - Kočka je obsazena Aduškou!!!! 

4.Morče

http://www.pet.cz/Foto/Gallery/clanky/morce_domaci.jpg  - Morče je obsazeno Zitulínou!!!!Pokud chcete soutěžit s nějakým zvířetem, vyplňte toto:
1.Přezdívka
2.Číslo a název zvířete
3. Váš blog


Do 30.dubna si vyberte jedno zvířátko, bude 2. kolo.
3. kolo bude 7.května,
a závěrečné kolo, 4.kolo bude 14.května.

Když si přivezeme štěně domů

22. dubna 2010 v 15:01 | Lucy |  Spešl

Když si přivezeme štěně domů

Příprava domova
Než si štěňátko přivezeme, měli bychom mu jeho nový domov uzpůsobit tak, aby se v něm hned při příchodu cítilo co nejbezpečněji. Štěňata jsou velice vynalézavá a tak se snažíme odstranit vše, o co by se mohlo poranit - ostré rohy, prostory, ze kterých by se nemohlo dostat (prostor za skříní, za radiátorem). Z dosahu také odstraníme všechny kabely od spotřebičů, rádia, telefonu, počítače. Odstraníme vše nebezpečné, na co by štěně mohlo dosáhnout, např. skákáním na nábytek, jídelní stůl. Pokud chceme zamezit skákání na nábytek, který nejde přesunout, můžeme použít speciálních sprejů odpuzujících psy. Pozor dáme také na koberce, štěně je bude kousat, ale může se stát že na nich udělá i nepříjemnou loužičku. Nebezpečné jsou i pokojové rostliny. Některé druhy jsou jedovaté. Nejlepší řešení, abyste na nic nezapomněli, je prolézt celý byt po čtyřech a podívat se tak na váš byt z pohledu pejska. Snáze uvidíte, co je nebezpečné.
Doma bychom měli již mít pro štěně nachystaný pelíšek, nejlépe na klidném místě, ale zároveň takovém, aby mohlo štěně alespoň částečně sledovat chod domácnosti. Kromě pelíšku bychom měli mít nachystané i misky na žrádlo a vodu. Ještě budeme pro štěně potřebovat vodítko, obojek, kartáč a nějakou hračku.
Po příchodu do nového domova bychom neměli, alespoň ze začátku, nechávat štěně doma samotné. Už tak je pro něj dost těžké odtržení od mámy a sourozenců. Dejte mu čas, aby si v novém prostředí zvyklo a sžilo se s chodem domácnosti a jejími obyvateli.

A jak krmit štěně?
Předchozího majitele bychom se měli zeptat čím a jak štěně krmil. Na jaké granule bylo štěně zvyklé. Pokud chcete ale štěněti koupit něco lepšího nebo se vám strava nezdá vhodná, je dobré se zeptat třeba ve specializovaném obchodě. Tam vám určitě a rádi poradí jaká strava, nebo značka granulí bude vhodná pro vaše štěně. Nikdy bychom neměli kupovat stravu v hypermarketech. Přehnaně levné granule pro psy často neobsahují dostatečné množství živin, minerálů a vitamínů pro psy. Kvalitní suché krmivo obsahuje vše, co štěně potřebuje, takže není nutné dokupovat další vitamíny. Pejska krmíme podle věku a zátěže, potřebná krmná dávka by měla být uvedena na obalu.
Někteří chovatelé však žrádlo psům vaří. Vhodná je vařená rýže nebo těstoviny s masem a zeleninou. Nikdy nesolíme ani nepoužíváme koření! Je možné s vařenou stravou podávat vitamínové doplňky, ale předem bychom se měli domluvit s veterinářem. Vždy by měla mít strava pokojovou teplotu, jídlo nepodáváme ani horké, ani studené. U vařené stravy platí zásada, že méně je někdy více. V dobrém úmyslu dát svému miláčkovi to nejlepší se může stát, že ho předávkujeme a způsobíme tím více škody, než kdyby nedostal nic. Štěňátkům také můžeme dávat rozšlehaný tvaroh se žloutkem a pár piškoty. Většina štěňat tuhle mňamku miluje. Sem tam můžete koupit štěněti i kvalitní štěněcí konzervu. V letní a podzimní sezóně si pejsci rádi dojdou načesat dostupné ovoce. Jablka, hrušky, broskve, jahody, ostružiny, ryngle. Nepohrdnou ani zeleninou, třeba mrkví nebo rajčaty. Vše jim moc chutná a tak se nedivte, že vám pejsek jednoho dne vyplení zahrádku J
Může se stát, že štěně některou stravu nesnese, potom se držíme toho, co štěněti chutná. Pokud chceme přejít na jiný typ granulí, měníme je postupně přimícháním nových granulek do starých, aby si pejsek zvyknul. Při náhlé změně může trpět průjmem.
Jídlo podáváme v pravidelnou dobu a poté by měl následovat minimálně hodinový odpočinek, aby vše stačilo štěně strávit. Misku s jídlem ponecháme maximálně 30 minut. Co nedojí odneseme. Další krmení proběhne v obvyklou dobu. Štěně krmíme 3 - 4x denně, dospělé psy nejlépe dvakrát denně - ráno a večer.

Správná socializace štěněte
Jestliže chceme z pejska bezproblémového společníka, je velice důležité období mezi 7. a 12. týdnem, kdy si štěně osvojuje základní návyky. Po příchodu do nového domova mu nahrazujeme celou smečku a i psí mámu, takže je zcela odkázáno jen na nás. Vše co od nás pochytí, to dobré i špatné, si nese s sebou do života. Štěně musíme postupně přivykat na různé situace a zvuky, se kterými se bude setkávat. Vždy to ale musí být pro něj příjemný zážitek. Špatná zkušenost může vést k trvalému strachu. Štěně by se mělo setkávat s cizími lidmi, psy a různými zvířaty, aby se naučilo mezi nimi chovat

Mainská mývalí kočka

18. dubna 2010 v 17:37 | Lucy |  Spešl

Mainská mývalí kočka

Mainskou mývalí kočku řadíme mezi největší plemena domestikovaných koček. Je to mimořádně krásná kočka, která je známá svou vysokou inteligencí a hravostí. V USA, odkud toto plemeno pochází, se nazývá Main Coon (coon, racoon = mýval), a to podle bohatě osrstěného chundelatého ocasu, který se podobá ocasu mývala. Díky své impozantní velikosti a přátelské povaze se této kočce často přezdívá "něžný obr".
kočka mývalí

Historie
Mainská mývalí kočka byla pravděpodobně vyšlechtěna křížením amerických koček z oblasti Nové Anglie a Maine s dlouhosrstými kočkami z Evropy. Její značná podoba s norskou lesní kočkou napovídá, že obě plemena musela mít společného předka. Mainská mývalí kočka pochází patrně z angorských koček a dlouhosrstých kříženců evropských koček, které do USA přivezli první osadníci z Evropy. Z jiných pramenů čerpá legenda o dalším možném původu této impozantní kočky. Mainská mývalí kočka prý pochází z koček francouzské královny Marie Antoinetty, která se v předtuše násilné smrti chtěla vystěhovat do Ameriky. Jako první tam poslala své věci a právě své milované kočky. Mezi nimi prý byly i nějaké norské lesní kočky, které královna dostala od švédského prince. Jejich potomci pak dali vzniknout tomuto plemeni. Ať už je původ jakýkoliv, jde skutečně o plemeno typické pro americký kontinent. Mnoho sedláků tam chovalo tyto kočky na statcích jako kočky pracovní. Dlouhou dobu byla s oblibou využívána v boji proti hlodavcům. Poprvé byly mainské mývalí kočky vystaveny v roce 1860 na výstavě koček v New Yorku a v roce 1861 bylo plemeno zaregistrováno. Roku 1895 se mainská mývalí kočka stala vítězem výstavy v Madison Square garden. Od konce století však zájem o toto plemeno postupně upadal, hlavním důvodem byl patrně dovoz perských koček do USA. Teprve v padesátých letech bylo zásluhou amerického klubu chovatelů mainských mývalích koček (Central Maine Coon Cat Club) plemeno znovu prošlechtěno. Další podporu získalo plemeno po založení Asociace chovatelů a příznivců mainských mývalích koček (Maine Coon Breeders and Fanciers Asociation) v rove 1976. Tentýž rok bylo plemeno oficiálně uznáno. Od té doby jeho obliba vzrůstá, a to i mimo americký kontinent.

Vzhled
Mainská mývalí kočka patří do skupiny II - polodlouhosrsté kočky. Jedná se o robustní plemeno. Má protáhlé tělo s hranatými obrysy. Silná stavba kostí, tvrdé svalstvo a široký hrudní koš jen zvýrazňuje mohutnost těchto koček. U mainek je na první pohled zřejmý rozdíl mezi kočkou a kocourem. Kočky bývají zpravidla konstitučně drobnější. Kocouři dosahují hmotnosti okolo 9 až 11kg, kočky přibližně 5 až 7kg. Kastráti mohou dosahovat i větší váhy - až 12 kg. Uvádí se, že existují i jedinci dosahující hmotnosti 15kg. Délka i s ocasem může přesáhnout až 1m. Do plné velikosti dorůstají poměrně dlouho, až mezi druhým a třetím rokem života

Péče o srst
Pro mainskou mývalí kočku je typická hustá srst, která je mírně mastná, aby odpuzovala vodu a tím pádem byla vhodná do každého počasí. Žádoucí je chocholatý ocas a límec kolem krku, kde bývá srst většinou delší. Plně osrstěné bývají tyto kočky až kolem třetího až čtvrtého roku věku. Dalším faktorem, který výrazně ovlivňuje srst, je roční období.V létě bývá srst o dost kratší, v zimě je delší a hustší. Srst není moc náchylná k plstnatění, ale vyžaduje pravidelnou péči. Důkladně se doporučuje kartáčovat minimálně jednou týdně. Na česání používejte kovový hřeben s širokými zuby, dále kartáč se zahnutými kovovými štětinami a nakonec kovový hřeben s jemnými zuby. V případě, že jste v srsti našli zplstnatělé uzlíky, rozpleťte je rozdělovacím nožem nebo tupými nůžkami. Pokud srst ostříháme, dorůstá poměrně dlouho (zejména na ocase).V době línání je třeba věnovat vyčesávání srsti větší pozornost, a proto pročesávejte kočku denně kartáčem.

Povaha a temperament
Mainská mývalí kočka má velmi přátelskou povahu. S člověkem dokáže navázat velmi pevný vztah a to z ní dělá nadmíru příjemného společníka. Je velmi hravá a tuto vlastnost si udržuje až do vysokého věku. Tyto kočky mají rády mazlení, i když samozřejmě existují výjimky, obecně lze tvrdit, že přítulnost je pro mainskou mývalí kočku typická. Na druhou stranu je nutné podotknout, že mazlení by mělo vycházet z impulsu kočky. Pokud budeme kočku neustále proti její vůli chovat a posazovat si ji na klín, tak ji můžeme znechutit. Když má chuť na mazlení, přijde si za vámi sama. Přestože si tyto kočky mnohdy udržují majestátní odstup, tak neustále vyhledávají společnost svého pána. Jsou to kočky spíše klidné. Mají společenskou povahu a nerady zůstávají samotné. Rády se zapojí do všech činností svého majitele. Umí dát velmi dobře najevo, co cítí a potřebují. Jsou velice hravé a zvědavé, ale dokážou byt i lenivé. Velmi dobře se snáší s ostatními kočkami, dokonce i se psy. Ale ve vztahu se psy je nutné dbát určité obezřetnosti, protože často nepociťují ze psů strach. Problém by mohl nastat v případě, že má kočka možnost volného pohybu mimo své obydlí a venku by potkala psa. Další výbornou vlastností těchto koček je jejich kladný vztah k dětem. Při seznamování s dětmi by mělo být dítě poučeno, že kočka není hračka. Kočka z počátku potřebuje pomalejší, klidný a trpělivý přístup. Jestliže se tento postup dodrží, tak by měl být vzájemný vztah bezproblémový. V chování mainské mývalí kočky najdeme řadu odlišností od ostatních kočičích plemen. Jednou z nich je způsob jakým pijí vodu. Často můžeme pozorovat, že do vody nejprve několikrát udeří tlapkou, než se z ní napijí. Někteří jedinci pijí vodu pomocí tlapky, z které si udělají "naběračku". Specifickým chováním mainek je spát na nepohodlných a neobvyklých místech. Toto chování zdědila po svých předcích, kteří se tímto způsobem adaptovali na drsné podmínky prostředí, ve kterém žili. Ve spánku je často schoulená do zcela neobvyklých pozic. Dále je pozoruhodná tím, že se ozývá jemným cvrčivým hlasem. Její líbezné tiché mňoukání některým chovatelům připomíná holubičí vrkání. Mainské mývalí kočky mají rády výběh. Pokud je to možné, obstarejte jim zahradní voliéru. Velmi rády pozorují, co se děje v jejich okolí. Jako alternativa přichází v úvahu i balkón, ale musíte si dát pozor na jeho správné zajištění, protože tyto kočky rády skáčou. Je třeba upozornit, že některé mainky se obtížně přizpůsobují životu v bytě.

Závěr
V osmdesátých letech minulého století byla mainská mývalí kočka uznána všemi mezinárodními organizacemi. Od té doby její popularita stoupá. Orientační cena mainky s PP určené na chov se pohybuje v rozmezí 15 - 30 tisíc Kč. I přes relativně vyšší pořizovací cenu je o mainské mývalí kočky v České republice mimořádný zájem a počet chovatelů rod od roku roste. Není se čemu divit, svým robustním tělem budí pozornost. Díky svému atraktivnímu vzhledu, který se snoubí s milou povahou, se tato kočka pro mnohé chovatele stává osudovým plemenem, kterému zůstanou věrni po celý život.


Porod kočky

18. dubna 2010 v 17:30 | Lucy |  Spešl
Pro každého chovatele patří
období příchodu koťátek k těm nejkrásnějším a zároveň nejnáročnějším. Je potřeba věnovat dostatečnou a citlivou pozornost kočičí mamince, stejně tak nic nezanedbat v péči o koťátka.
Už se to blíží
Termín, kdy bude naše kočka rodit, si snadno vypočteme. První termín porodu určíme tak, že k druhému dni po prvním krytí přičteme 63 dní. Poslední termín porodu spočítáme dle posledního dne, kdy kocour kočičku kryl, ke kterému opět přičteme 63 dní. Pokud kočka neporodí v předem stanovený termín, ale o pár dní dříve či později, není se třeba znepokojovat, je to normální. Blížící se porod můžeme určit také měřením teploty. Dva, tři dny před porodem obvyklá teplota 38,4-39 °C klesá o jeden stupeň. Před samotným porodem je kočka obvykle neklidná, ráda zalézá a hledá si vhodné místo na porod. Proto je důležité vaší kočce připravit vhodnou porodnici. Je lepší, pokud ji má kočka k dispozici několik dní před porodem. Ideální je papírová krabice (velikost krabice od banánů) krytá ze všech stran, pouze s malým průlezem. Nejlepší je krabice se snímatelným víkem, abychom měli rodící kočku a koťátka pod dohledem a měli k nim dobrý přístup. Porodní bednu umístíme na klidné, nerušené místo bez průvanu, raději do pološera, než na přímé světlo. Na dno porodnice dáme čisté prostěradlo. V místnosti zajistíme dostatečnou teplotu, minimálně 22°C. Pokud je v místnosti chladněji, můžeme na dno krabice dát polystyrénovou desku a obalit ji dekou, dekou obalit i celou krabici a až se koťátka narodí, tak do blízkosti pelíšku umístit přímotop.

Co si před porodem nachystat

Jako přípravu na porod kočky si nachystáme několik starších ručníků či pleny, vše musí být čisté. Můžeme si také opatřit jednorázové, buničité podložky. Ručníky či podložky využijeme při samotném porodu, můžeme opatrně vyměňovat podložky pod kočkou a koťaty a osušit koťátka. Vhodná je také elektrická dečka, na které můžeme nechat doschnout koťátka, aby neprochladla. Elektrickou dečku neumisťujeme přímo pod kočku, nechtěla by potom u koťátek ležet. Dále si připravíme nůžky na přestříhnutí pupeční šňůry, které předem vyvaříme. K dispozici bychom měli mít lahvičky s dudlíky na přikrmení koťat, speciální mlíčko pro koťátka či Tatru grand. Jak jsme si již řekli, připravíme kočce porodnici. Důležité je si zjistit kontakt na veterináře, který bude mít v termín porodu naší kočky pohotovost pro případ, kdyby nastaly nějaké komplikace. Musíme myslet i na to, že kočky často rodí v noci, kočku máme proto stále pod dohledem.

Porod

Porod začíná odtokem plodové vody. Po odtoku plodové vody může ihned začít samotný porod, ale je normální i pokud se ještě hodinu nic neděje. Kočka zrychleně dýchá a na bříšku kočky jsou viditelné kontrakce, stahy dělohy. Někdy se při porodu nejprve objeví bublina, plodový obal s vodou. Nepropichujeme ho a necháme kočku v klidu, slovy ji uklidňujeme, hladíme. Někdy nemusí ani plodová voda odtéct a už nastává samotný porod. Některé kočky si při porodu poradí naprosto samy, jiné budou potřebovat naši pomoc. Snažíme se do porodu příliš nezasahovat, ale jsme kočce stále na blízku a připraveni zasáhnout, pokud to bude potřeba.
Nejčastěji se rodí koťátka napřed hlavičkou, porod koncem pánevním však také není výjimkou. Koťátko se může narodit již zcela zbavené obalu, ale obvyklé jsou i případy, kdy se kotě narodí v plodových obalech. Zkušená kočka obal prokousne, překousne pupeční šňůru a kotě začne olizovat, čímž ho rozmasíruje. Pokud je kočka nezkušená a neví si rady, je řada na nás a musíme jednat opravdu rychle. V místě hlavičky plodový obal opatrně prsty roztrhneme a kotě zbavíme obalu. Krev, která je v pupeční šňůře patrná, stáhneme prsty kousek směrem ke koťátku a kousek k placentě a v místě bez krve pupeční šňůru odstřihneme. Pupeční šňůru odstřihujeme 2 cm od bříška koťátka a chvíli přidržíme prsty, dokud nepřestane téct krev. Kotě osušíme, v pleně ho rozmasírujeme a pokud je kotě v pořádku, ihned ho přiložíme k cecíčkům matky kočky. Koťátka začnou záhy sama sát mateřské mléko. Mezi narozením jednotlivých koťátek mohou být i delší hodinové pauzy, další kotě se však může narodit záhy, během několika málo minut. Je to u každé kočky a každého porodu individuální. Kočce nabízíme během porodu vodu.
S narozením každého kotěte sledujeme, aby odešla i placenta, tzv. lůžko. Placentu necháme kočce pozřít, získá tak potřebné živiny. Při narození více koťat však necháme kočku sníst maximálně tři placenty, při požití více placent by se mohl dostavit průjem.
Pokud je porod ukončen, kočka je klidná, leží spokojeně s koťátky v pelíšku, koťátka olizuje a masíruje. Pod kočkou a koťaty vyměníme podložku a udržujeme je v teple a suchu. Koťátka na digitální stolní váze zvážíme, zapíšeme si jejich váhy a ihned určíme pohlaví koťátek. Pohlaví koťátka se nám nejlépe určí, když je koťátko ještě mokré. Pokud se nám narodí více koťátek stejné barvy a vidíme, že je od sebe nebudeme moci dobře rozeznat, označíme si je. Použijeme k tomu fix, kterým barevně označíme drápky koťátka, naši značku však musíme každý den obnovovat. Pokud jsou koťátka slabá, nebo je ve vrhu více koťat, můžeme je dokrmit za pomocí lavičky a speciálního mlíčka pro koťátka (můžeme ho nahradit Tatrou grand). Mlíčko nesmí být studené, ale zase ne moc horké. I v případě, pokud porod proběhl v pořádku, je lepší, aby kočku prohlédl veterinář a píchl jí injekci na dočištění a spuštění mléka. Nejlepší je přivolat veterináře, který je ochoten přijet k nám domů, abychom kočku cestou k veterináři zbytečně neznepokojovali.

Když nastanou komplikace

Někdy se může narodit koťátko, které nejeví žádné známky života. Takové kotě může být napité plodovou vodou. I v tomto případě zachováme chladnou hlavu a nezmatkujeme. Koťátko vezmeme do pleny, rozmasírujeme ho a krajem pleny vytřeme tlamičku a čumáček. Kotě zhoupneme v dlani, potřebujeme, aby se mu dostala voda z plic. Našimi ústy můžeme vodu z kotěte vysát. Další možnost je kotě chytit za zadní nožky, pověsit hlavou dolů a za zátylek mu nalít trochu ledové vody. Je to často takový šok, že se kotě probere, musíme však dávat pozor, aby se voda nedostala do oušek, čumáčku nebo tlamičky koťátka. Pokud kotě zakřičí, máme vyhráno. Přesto kotě sledujeme, a pokud prská či se mu u nosíku dělají bublinky, otíráme čumáček a vytíráme tlamičku, aby kotě vodu opět nevdechovalo.
Může nastat i případ, kdy je kotě příliš velké a uvízne v porodních cestách. Pokud kočka již nemá sílu kotě vytlačit, či ustanou stahy dělohy, zkusíme jí opatrně rozmasírovat bříško a jakmile začnou stahy, můžeme kočce pomoci kotě vytáhnout. Musíme však postupovat velice opatrně, kotě nevytahujeme násilím, vše provádíme v souladu se stahy dělohy. Když nastane kontrakce, kotě opatrně uchopíme, mírně povytáhneme, při dalším stahu vše opakujeme.
Pokud při porodu nastanou větší komplikace a kočka například několik hodin tlačí a nenarodí se žádné kotě, či ustanou kontrakce (stahy dělohy), případně uvízne kotě v porodních cestách a nemůžeme mu pomoci, pak je důležité přivolat veterináře nebo kočku i s narozenými koťaty k veterináři zavézt. Včas provedený císařský řez často zachrání kočku i s koťátky.

Poporodní péče

Koťátka udržujeme v čistotě, v teplejší místnosti bez průvanu, spíše v pološeru. Pokud koťátka pravidelně pijí a kočka se o ně stará, příliš nezasahujeme, kočku chválíme a uklidňujeme. Pokud se koťátkům nedaří sát mateřské mléko, trpělivě je přikládáme k cecíčkům kočky, opatrně jim pootevřeme tlamičku a navedeme je k cecíčkům. Mateřské mléko je pro koťátka v tomto věku nejdůležitější, získávají z něj potřebné živiny a obranné látky, což nám náhražky mateřského mléka v takové míře neposkytnou.

Kočce je třeba podávat vydatnou potravu a v tomto období ji nijak v jídle neomezovat. Krmíme ji kvalitními granulemi, každý den jí podáváme syrové hovězí maso (musí být 48 hodin přemražené). Do jídelníčku také zařadíme polotučný tvaroh, pokud po něm kočka nemá zažívací potíže. Na posilněnou a doplnění živin kočce nabídneme speciální vitaminové pasty, které zakoupíme u veterináře.
Koťátka každý den, pravidelně ve stejnou dobu, vážíme, a jejich váhy si zapisujeme. Zpočátku přibírají jen pár gramů, důležité však je, aby na váze neubývala. Pokud by se váha koťat snižovala, či některé kotě neprospívalo tolik jako ostatní, začneme ho přikrmovat. K tomu použijeme speciální mléko pro koťátka, nahradit ho můžeme i neslazenou Tatrou grand. V tomto případě by měl koťátko prohlédnout veterinář.
U malých koťátek je jejich vývoj nejrychlejší. Každý den můžeme pozorovat jistý pokrok. V prvních dnech jsou ještě slepá, ale začínají se orientovat a rychleji vyhledávat mámin cecíček s mlíčkem. V dalších dnech začnou otvírat oči, lézt, chodit, hrát si, běhat, začnou se učit pít mlíčko z talířku, okusí svoje první maso, granulky.
Radost z růstu a rozvoje schopností koťátek vám mnohonásobně vynahradí
starost a obavy, které jste prožívali při jejich narození.Super návštěvnost :-)

18. dubna 2010 v 17:17 | Lucy |  Jiné

Moc děkuju, že sem chodíte. Už je to přesně 600! Stačí už jen 400 a je to 1 000! Moc vám děkuju :-) ;-)


Vaše Lucy