Květen 2010

Odpověď pro zuzu

31. května 2010 v 16:05 | Lucy |  Křeččí poradna
zuzu se ptá:

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jetli je lepší mít samičku křečka džungarského, nebo smečka křečka džungarského. Kámoška mi říkala, že je lepší mít samičku než samečka. Samečci prý více zapáchají. Co je na tom pravdy? Díky, zuzu ;-)

já odpovídám:

Milá zuzu, to, co tvá kamarádka řekla, není pravda. To je pouze u potkánků - samečci potkánků více zapáchají. Moje kamarádka má totiž také potkánka a já vím, že ten její zapáchá a je to sameček. U křečků džungarských je to jedno, jestli máš samičku nebo samečka. A také záleží na tom, jak často křečkovi vyměňuješ v kleci nebo teráriu hobliny. Nejlepší je, když vyměňuješ křečkovi hobliny cca 1x týdně. Pak nic skutečně neucítíš (myslím zápach stolice a moči). Tvá kamarádka je asi nejspíš ještě nezkušená chovatelka křečků. Pokud si chceš ty sama pořídit křečka, nejdřív bych ti chtěla doporučit, aby sis nejdřív koupila knížku o křečcích, kde toto ohledně křečků najdeš opravdu spoustu!

Měj se fajn!

Lucy ;-)

Hračky pro křečka

31. května 2010 v 15:46 | Lucy |  Křečci

Tenisák s dírou
Jestli chcete, aby měl váš křeček v kleci nějakou skrýš, další prolézačku nebo něco podobného, můžete zkusit vzít tenisák. Udělejte do něj velkou díru, aby do něj mohl křeček vlézt. Některý křeček v něm bude v jednom kuse sedět a bude vypadat moc roztomile, jiný křeček do něj nevleze ani omylem, ale vetšina křečků patři do první skupiny.
Trubičky od toaletního papíru
Velmi důležitým doplňkem do klece křečka jsou různé trubičky od toaletního papíru. Dají se z nich udělat rozvětvené tunely, schody nebo jenom obyčejnou trubku dáte do klece a křeček v ní bude určitě moc rád prolézat.
Můžete také vystříhnout kulatý otvor do nějaké krabičky a zastrčit do něj trubičku od toaletního papíru.
A můžete taky postavit ohromné křeččí bludiště, musíte ale do něj křečka dávat pravidelně a nejlíp už odmalička, aby se v něm cítil dobře. Trubky k sobě ale slepujte vždycky jenom netoxickým lepidlem!
Z toaletního papíru a vody
Z toaletního papíru a vody toho jde pro křečky vyrobit opravdu hodně. Stačí vám k tomu papír a voda a nějaká nádoba, skleněná nebo plastová, na kterou budete dávat kousky toaletního papíru a ten potom pokapete vodou. Musíte udělat dostatečně silnou vrstvu, aby se to jen tak nerozpadlo a aby to křeček nemohl hned rozkousat. Když už máte nádobu polepenou dost silnou vrstvou, dejte jí uschnout třeba na topení, nechte ji tam dostatečně dlouho a potom z ní sejměte vrstvu toaletního papíru a máte hotovou prolejzačku, domeček nebo skrýš, prostě cokoliv pro křečky.
Hračky z kokosových skořápek
Pro křečka je velmi dobrou věcí do klece nebo akvárka část kokosové skořápky. Můžete mu z ní udělat domeček, záchodek, prostě cokoliv a navíc si o ní křeček bude moct obrušovat zuby.
Můžete do horní čísti kokosu vyvrtat dírku a jí provlíknout provázek-nahoře na něj něco dáte, aby nepropadal a dole na něj můžete přivázat třeba kousek větvičky nebo nějakou dobrotu pro křečka. Křeček bude mít z dobroty radost, bude si s tím i hrát a taky může lézt nahoru na kokos a provázek si stahovat k sobě a potom vevnitř zase k sobě...
Další možnost je přilepit půlku kokosové skořápky na papírový zbytek z izolepy-pokud je dostatečně velký. U této možnosti je lepší ta díra s provázkem, protože křeček si i bude stoupat na zadní a vyšplhání nahoru mu dá trochu zabrat...
"Sýr z kartonu"
Dobrou věcí pro zpestření křečkova života je "sýr" z kartonu.
Křeček v něm bude moci lézt a prolézat a taky je možné, že si z něho udělá pelíšek na spaní.
Stačí sehnat si větší kus kartonu, vystřinout z něj trojúhelník s jednou zakulacenou stranou, potom dva obdélníky, které budou stejně dlouhé jako dvě delší strany trojúhelníku. Pak ještě musíte vystřihnout obdélník, který bude stejně vysoký jako předchozí dva obdélníky a dlouhý tak jako zakulacená strana. Do těchto obdélníku a trojúhelníku vystříhejte nůžkami kulaté díry dost velké na to, aby jimi mohl křeček dobře prolézt. Nakonec k sobě všechno slepte lepidlem, nejlépe Herkulem a nechte to uschnout.
Provaz na šplhání
Provaz do klece je dobrý nejenom na šplhání, ale taky do něj můžete schovat nebo zapíchat jídlo a křeček si ho z něj bude muset vyndat.
Můžete použít normální provaz nebo ho vyrobit. Já jsem to udělala tak, že jsem si nastříhala devět stejně dlouhých provázků, potom jsem z nich spletla tři copy a z nich pak jeden tlustší. Pokud máte ale jenom tenký provázek, musíte udělat více copů a ty potom splést do copu.
Provaz potom stačí pověsit nejlépe na horní stranu klece a nechat ho viset dolů, kde ho můžete taky k něčemu přivázat. Když na něj křeček moc nebude chtít lézt, dávejte mu do něj do větší výšky třeba slunečnicová semínka nebo neco, co vašemu křečkovi hodně chutná.
Hračky z krabiček a trubek
Jestli máte doma nějaké menší krabičky a trubičky od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek, můžete křečkovi vyrobit hodně hraček. Můžete je k sobě různě spojit a vytvořit tak skvělé hračky pro vašeho křečka. Tady jsou dva příklady:
  • Tady je trubička, která má vpravo uprostřed díru, kterou se dá prolézt dovnitř do krabičky. Je to k sobě slepené proužkem papíru, protože to drží líp než kdyby to bylo samotným lepidlem.
  • Tady je ustříhnutý roh krabičky a k němu je přilepená trubička. Taky můžete udělat i někde na straně krabice další díru, aby měl křeček víc možností na prolézání.
Čím lepit hračky
Pokud vyrábíte hračky svému křečkovi, určitě vás zajímá, čím je můžete slepit, aby to křečkovi nic neudělalo, kdyby lepidlo snědl (je to dost málo pravděpodobné, ale stejně je lepší používat lepidlo, které křečkovi neškodí). Někde jsem četla, že lepidlo Herkules je dobré. Používám ho pořád a nikdy našim křečkům nic neudělalo, takže ho doporučuji.
Žebřík z kartonu
Pokud má váš křeček v kleci více pater a žebřík, který je v kleci, vám nevyhovuje, nebo tam žádný není, tak můžete svému křečkovi vyrobit žebřík z kartonu.
Je to jednoduché a přitom docela užitečné.
Budete potřebovat kus delšího kartonu, ze kterého vystříhnete obdélník. Po něm by ale křeček nemohl vylézt, protože by mu to klouzalo. Vezmete si nůžky a do kartonu vyrejete rovné čáry, aby se o ně křeček mohl zachytávat. Pak jen stačí žebřík připevnit do klece.
Hračky z krabiček od sýrů
Pokud máte doma kulaté krabičky od sýrů, můžete svým křečkům udělat mnoho hraček. Budete potřebovat ještě nůžky a lepidlo, případně jinou krabičku nebo trubku.
Pokud má krabička nahoře otvory (nebo je můžete udělat), stačí k sobě prostě jen slepit vršel a spodek krabičky, ale tak, aby byl prostor mezi nimi co nejvyšší, krabičky jsou totiž dost nízké.
Můžete taky vystřihnout na kraji krabičky díru, na spodní i vrchní čísti, a pak to k sobě slepit.
Nebo můžete k sobě slepit obě části, a na spodní i vrchní čísti v různých místech vystřihnout kulaté otvory. K jednomu pak můžete přilepit trubku.
Jedlý domeček
Nedávno jsme koupili jakési kukuřičné oplatky, a bráchu napadlo, že by z toho mohl udělat něco pro křečky.
Můžete použít kukuřičné oplatky (co nejobyčejnější, s co nejmenším obsahem "éček" a soli), nebo různé pšeničné oplatky (taky s co nejméně "éčky" a soli). Ty pak k sobě můžete různě slepit Herkulem nebo lepidlem pro malé děti. Vyrobíte tak pro křečky vlastně jednou prolézačku :)
Složitější prolézačka
Před několika dny brácha předělával Mušákovi klec, a vyrobil mu i složitější prolejzačku. Můžete si jí taky vyrobit, nebo aspoň něco, co je jí dost podobné :)
Budete potřebovat:nůžky, lepidlo (Herkules nebo dětské), 2 trubky od toaletního papíru, jednu krabici od papírovách ubrousků, dvě menší krabice (krabice můžete dát jiné, počet trubek může být taky jiný, asi jen těžko uděáte stejnou prolejzku jakou udělal brácha.
Z krabice od papírových ubrousků ustříhnete horní stranu a ze dvou stran dva otvory. Dovnitř pak nalepíte jednu z menších krabic a trubky. Na trubky pak nalepíte druhou krabici. Můžete si to sami vymyslet a různě zkombinovat.
Papírová kulička s jídlem
Jeden z nejjednodušších nápadů na zábavu pro křečka.
Budete potřebovat tenký bílý nepotištěný papír velikosti A4 (ale může být jakkoliv velký) a trochu jídla. Jídlo nasypate různě na papír.
Papír potom opatrně zmuchláte a máte zábavu pro křečka.
Krabička s jídlem
Zkuste někdy dát křečkovi jídlo místo do misky do nějaké uzavřené krabičky. Provrtejte do ní malou dírku, aby křeček jídlo ucítil, a pak krabičku dejte do klece. Křeček se bude muset k jídlu prokousat, takže si i obrousí zuby.
Látková prolézačka
Viděla jsem něco podobného v obchodě, tak mě napadlo, že si to sama vyrobím :)
Budete potřebovat kousek staré látky, čtverec asi 10x10cm, klidně větší nebo menší, jak chcete. Já jsem to dělala ze dvou starých čistých ponožek, které jsem k sobě sešila.
Na krajích krajích tohoto čtverce provlečete provázek, za který potom prolejzku připevníte do klece.
Jídlo na provázku
Jestli nechcete, aby měl křeček své jídlo vždy v misce, odkud ho stačí jenom narvat do toreb a odnést do domečku, ale aby mu chvíli trvalo, než ho dostane, můžete um zkusit jídlo do klece pověsit.
Dobré jsou různé dropsy a pochoutky s dírou uprostřed, tou stačí jenom provléct provázek a jídlo zavěsit. Můžete ho zavěsit výš, aby se křeček musel natakovat, když by se chtěl najíst, nebo ho můžete přivázat těsně k mřížím, aby mu mříž trochu stěžovala rozkousávání jídla nebo provázku.
Nemusíte ale věšet jenom malé kousky jídla, ale třeba klasy obilí. Ty taky přivažte na provázek a pověste do klece.
Řetěz z jídla
Něco podobného jako Jídlo na provázku.
Budete potřebovat provázek a nějaké jídlo, které na něj přivážete. Přivažte to postupně za sebe, a takovýto "řetěz" pak můžete pověsit křečkovi do klece, radši výš, aby mu déle trvalo, než jídlo z provázku vymotá nebo vykouše.Jak na dřevěné cestičky v kleci

31. května 2010 v 15:32 | Lucy |  Křečci


Pokud se rozhodnete přistavět křečkům nějaké pomocné cestičky v kleci, pak se nám osvědčily dřevěné lišty přímo ze specializovaných obchodů. U nás pořizujeme vše potřebné v místním Baumaxu v sekci 16 označené Stavba - Lišty, kde nakupujeme 5cm široké cestičky. Po zakoupení je přelakujeme dvěma vrstvami bezbarvého laku a poté dále zpracováváme a připravujeme pro umístění do klece. Bezbarvý lak zde je velmi důležitý, chrání totiž dřevo před možnou vlhkostí od našeho miláčka.

Všechny druhy křečků

31. května 2010 v 15:30 | Lucy


Přehled některých známých a doposud popsaných druhů křečků a křečíků z podčeledi Křečci praví (Cricetinae). V níže uvedené tabulce najdete vždy české jméno následované latinským, jméno a rok objevitele. V závorce se někdy objevuje synonymum k latinskému názvu.

České jméno:Latinské jméno (+ synonymum)
ROD: ALLOCRICETULUS
Křečík EversmannůvAllocricetulus eversmanni, Brandt, 1859 (Cricetulus eversmanni)
ROD: CANSUMYS
Křečík západočínskýCansumys canus, Allen, 1928
ROD: CRICETULUS
Křečík krátkoocasýCricetulus alticola, Thomas, 1917
Křečík daurský / křečík čínskýCricetulus barabensis, Pallas, 1773 (Cricetulus griseus)
Křečík tibetskýCricetulus kamensis, Satunin, 1903
Křečík menšíCricetulus longicaudatus, Milne-Edwards, 1867
Křečík šedý / křeček šedýCricetulus migratorius, Pallas, 1773
Křečík SokolůvCricetulus sokolovi, Orlov et Malygin, 1988
ROD: CRICETUS
Křeček polní / křeček obecnýCricetus cricetus, Linnaeus, 1758 (Cricetus frumentarius)
ROD: MESOCRICETUS
Křeček zlatý / křeček syrskýMesocricetus auratus, Waterhouse, 1839
Křeček BrandtůvMesocricetus brandti, Nehring, 1898
Křeček NewtonůvMesocricetus newtoni, Nehring, 1898
Křeček RaddeůvMesocricetus raddei, Nehring, 1894
ROD: PHODOPUS
Křečík CampbellůvPhodopus campbelli, Thomas, 1905
Křečík RoborowskéhoPhodopus roborowskii, Satunin, 1903
Křečík džungarskýPhodopus sungorus, Pallas, 1773
ROD: TSCHERSKIA
Křečík krysíTscherskia triton, de Winton, 1899 (Cricetulus triton)
ROD: CALOMYSCUS
Křečík myšíCalomyscus bailwardi, Thomas, 1905
Křečík balučistánskýCalomyscus baluchi, Thomas, 1920
Křečík turkmenskýCalomyscus mystax, Kashkarov, 1925
Křečík zakavkazskýCalomyscus urartensis, Voroncov et Kartavseva, 1979
ROD: MYSTROMYS
Křeček běloocasýMystromys albicaudatus, A. Smith, 1834
ROD: BRACHYTARSOMYS
Křeček stromovýBrachytarsomys albicauda, Günther, 1875
ROD: BRACHYUROMYS
Křeček rákosovýBrachyuromys betsileoensis, Barlett, 1880
Křeček hrabošovitýBrachyuromys ramirohitra, Forsyth Major, 1896
ROD: ELIURUS
Křeček plchovitýEliurus minor, Forsyth Major, 1896
Křeček štětkoocasýEliurus myoxinus, Milne-Edwards, 1855
ROD: GYMNUROMYS
Křeček voalavoanalaGymnuromys roberti, Major, 1896
ROD: HYPOGEOMYS
Křeček velkýHypogeomys antimena, Grandidier, 1869
ROD: MACROTARSOMYS
Křeček malýMacrotarsomys bastardi, Milne-Edwards et Grandidier, 1898
Křeček pískomilovitýMacrotarsomys ingens, Petter, 1959
ROD: NESOMYS
Křeček madagaskarskýNesomys rufus, Peters, 1870
Tento seznam byl původně převzat z různých internetových zdrojů, ale nakonec byl zcela přepracován na základě knížky Křečci a jejich chov od Hany a Vladimíra Motyčkových, kde najdete i bližší detaily a také další podčeledi těchto křečků a křečíků. Tuto knihu jednoznačně doporučujeme pro vážné chovatele různých druhů křečků, v aktuálním prodeji nabízí ji nakladatelství Grada Publishing.

Jak na bludiště z papírovích trubek pro křečka

31. května 2010 v 15:27 | Lucy |  Křečci


Idea bludiště pro křečka je skvělá, ale samotná stavba není až tak jednoduchá. Nejdříve je třeba začít co nejčastěji chodit na záchod a sbírat ruličky z toaletního papíru. Až jich budete mít alespoň deset, můžete se pustit do prvních experimentů. Před samotnou prací si však připravte malé nebo manikúrové nůžky, lepidlo (nejlépe Herkules) a kolíky na prádlo. Nejdříve si tedy popíšeme teorii. Do kvalitních papírových ruliček vystřihneme otvory o průměru 1-1.5cm a to z obou boků a shora. Zespoda musí trubka zůstat celistvá. Trubky s otvory můžeme k sobě různě nalepit a spoje přichytit pomocí kolíků na prádlo. Tak a teď si toto předvedeme v praxi v několika bodech (viz foto):

01. základem všeho je kvalitní papír s vhodnou ruličkou (trubkou),
02. pro budoucí cestičky potřebujeme spíše tvrdší trubky bez odstávajících kousků papíru,
03. důležité je vybrat kvalitní trubky,
04. nyní vystříháme několik otvorů, max. průměr by neměl být větší než 1.5cm (pokud by otvory byly větší, křeček by se snažil přes ně procházet), vystřižené kolečka můžeme dát křečkovi jako podestýlku,
05. pokud máte trubky s odstávajícím papírem, opravte jej pomocí lepidla,
06. pro následující pokusy můžete použít libovolné papírové trubky, jejichž průměr je alespoň 45mm,
07. tvorba křižovatky 1: vystřihněte otvor a výřez dle obrázku,
08. tvorba křižovatky 2: zkoušejte zda do sebe trubky pasují, jinak to opravte
09. tvorba křižovatky 3: ověřte finální přilnavost a blízko spojnic vystřihněte díry, pomohou nám lépe oba kusy slepit
10. tvorba křižovatky 4: slepte oba díly dohromady, pro lepší uchycení použijte prádelní kolíky
11. tvorba křižovatky 5: pohled na lepené díry z křečcí perspektivy, nechte lepidlo zaschnout
12. tvorba křižovatky 6: vystřihněte zbývající díry
Celý následující proces tvorby bludiště se pak už jen skládá ze stříhání a následného lepení a dalšího střihání téměř až do nekonečna. Můžete si postavit bludiště jen velmi jednoduché, složitější nebo extrémně složité, vše záleží na tom, jak dlouho vydržíte stříhat, než vás opustí ruce nebo třeba i nůžky. V následující části se můžeme podívat na naše skutečně první bludiště pro křečky. Zcela vynecháme pracovní verzi, která se skládala jen z několika pospojovaných trubek volně poházených po zemi. Právě zde jsme zjistili velkou zálibu našich křečků procházet těmito trubkami - to byl hlavní impuls k pokusu vytvořit něco lepšího, co by naši křečci ocenili. Na prvním obrázku máte pohled na hotové bludiště z ptačí perspektivy, jejímž základem jsou papírové pylony, na které se poté lepí samotné cestičky. Celek je pak velmi pevný a odolává i horšímu zacházení. Přes tyto pylony křečci také občas lezou a to jak nahoru, tak i dolů. Na dalších pohledech je vidět celé bludiště včetně malého odpočinkového parkoviště v horní části. To většinou sloužilo jako místo pro prvotní umístění křečka. Hlavní východ nebo také vchod byl u této verze jediný a je detailně vidět na sedmém obrázku.
Snad se vám tento úvod do stavby bludiště nebo také labyrintu líbil, v některém dalším díle se podíváme na složitější bludiště, které sloužilo za základ našeho mediálního vzestupu na televizních obrazovkách. Musíme přece naše malé kamarády také nějak propagovat veřejnosti, no ne? :-)

Čím je tvořena správná výživa křečka

31. května 2010 v 15:20 | Lucy |  Křečci


Čím křečka krmit?

Obstarávání potravy pro křečka je snadné a finančně nenáročné. Není vybíravý a stačí mu jen malé množství. Mnohé najdete pro křečka na zahrádce nebo na procházce a ze zeleniny a ovoce, kterou si kupujete pro sebe, mu vždy stačí ukrojit jen malý kousek. Nekrmte však křečka odpadky nebo zbytky jídla. Čím hodnotnější stravu mu budete dávat, tím bude zvířátko zdravější. Různorodou a zdravou potravu můžete vybírat sušenou, zelené a šťavnaté krmení, bílkovinnou a živou potravu. Ve specializovaných prodejnách naleznete široký výběr vhodné potravy i pro křečky. Čím bude potrava rozmanitější, tím bude váš křeček spokojenější.


Čím křečkovi vybavit obydlí

31. května 2010 v 15:17 | Lucy |  Křečci


Než začnete vašemu křečkovi pořizovat výbavu, berte na zřetel, že křečci jsou hlodavci. V horní i dolní čelisti mají po jednom páru řezáků, které stále dorůstají. Aby tyto zuby nevyrostly do přílišné délky, jsou zvířata nucena často hlodat. Z této skutečnosti plyne, že v okolí křečka nesmí být žádné materiály, které jsou pro něj jedovaté, a že bude třeba čas od času dokoupit ten či onen předmět do křečkovy klece, bude-li váš křeček příliš pilný a ohlodá jej do rozpadnutí.


Klec
Specializované prodejny nabízejí kovové klece v nejrůznějších velikostech a provedeních.Kterou si vyberete, bude určitě souviset i s tím, kolik budete do klece chtít investovat peněz. Čím bude klec prostornější, tím lépe. Váš křeček bude v době aktivity velmi podnikavý. Rád bude šplhat po vodorovných mřížích a rád se zahrabe do co možná nejhlubší vrstvy podestýlky. Miska tvořící dno by měla být co nejvyšší, aby při hrabání napadalo z klece příliš noho podestýlky ven. Křečci jsou velmi zvědaví a rádi prozkoumávají na vlastní pěst také prostor mimo svou klec. Proto si všímejte i správné vzdálenosti mezi jednotlivými dráty konstrukce. Nevěřili byste, jak malou mezerou se křeček dokáže protáhnout. Kam jednou prostrčí hlavičku, tam proklouzne i celé tělíčko.
Pro křečky nejsou vhodné bedny ze dřeva nebo dokonce z kartónu. Nedokážou dlouho odolávat jejich hlodavým zubům. Kromě toho jsou nehygienické, protože časem nasáknou močí. Odmyslíme-li si nepříjemný zápach, dráždí amoniak obsažený v moči také sliznice křečka. Rovněž jsou nevhodné klece s vloženým drátěným roštem na podlaze. Křečci se pak nemohou na dně zahrabávat. Kupte klec i ostatní vybavení včas, aby váš křeček nalezl svůj domov při příchodu již kompletně připravený.
Nechcete-li pozorovat křečka přes mříže, můžete mu pořídit větší terárium. Sice z něj nevypadává podestýlka, ale špatně zde cirkuluje vzduch a drží se velké vlhko a teplo. Zvířata tím mohou být podrážděná a v některých případech mohou dokonce onemocnět. Vyvarujte se také používání starých terárií. Dříve se totiž terária lepila okenním tmelem, který obsahoval olovo. Křečci všechno ohryzávají a proto je to pro ně nebezpečné. Silikon, kterýže k tomuto účelu používá v posledních letech, je naproti tomu pro křečky zcela bezpečný. Náhradou za vodorovné mříže klece byste měli v teráriu vytvořit křečkovi co nejvíce jiných možností ke šplhání a přísun vzduchu. Poklop terária zhotovte z pozinkovaného pletiva. Křeček bude mít další možnosti ke šplhání (a ochranu například před kočkou a jiným domácím zvířetem). Poklop však nemůžete přes terárium pouze položit, protože by jej křeček dokázal snadno odsunout. Nejlepší je vyrobit dřevěný rám, na jehož horní okraj napnete pletivo a celý poklop pak nasadíte na terárium.
Doporučení:
Materiál: kovová klec se dnem tvořeným mísou z plastu
Velikost: minimálně 50*30*25 cm, ideálně 70*40*35 cm
Konstrukce: s možností odklápění horní části (střechy)
Vzdálenost drátů konstrukce: 1,0-1,3 cm (vodorovné uspořádání drátů)
Plastová mísa: minimálně 7 cm vysoká


Domeček na spaní
Křečci žijící ve volné přírodě spí výhradně ve svých podzemních příbytcích. Jsou v nich chráněni před nepřáteli i před nepřízní počasí. Váš křeček si však těžko ve své kleci postavit takový příbytek, a proto potřebuje domeček na spaní. K tomuto účelu může sloužit květináč obrácený dnem vzhůru, na jehož okraji prorazíte otvor (ostré hrany je třeba zbrousit!). Specializované prodejny nabízejí nejrůznější skrýše pro křečky ze dřeva, keramiky nebo plastu, které se buď postaví na podložku a nebo se mohou zavěsit na drátěné mříže klece (jsou opatřeny žebříkem). Pro křečky jsou naprosto nevhodné uzavřené plastové domečky na spaní s podlahou. Nejsou dostatečně prodyšné, vlhký vzduch se sráží na jeho stěnách.


Nádoba na krmivo a pití
Na sypané krmivo použijte misku z keramiky či porcelánu, protože je svou větší váhou stabilní. Lehká (plastová) miska by se mohla snadno převrhnout. Krmivo však můžete nasypat i do čistého koutku klece.
Na seno a zelené krmivo jsou velmi praktické jesličky.
Na pitnou vodu je nejvhodnější napáječka, která se dá připevnit na mřížku klece nebo se gumovou přísavkou přitiskne na sklo terária. Měla by být opatřena kuličkovým ventilkem, aby do klece nekapala voda. Křeček se rychle naučí napáječku používat. Pokud je chovné zařízení dosti prostorné, je vhodné do rohu naplocho položit menší sklenici nebo jinou podobnou nádobku. Křeček si většinou zvykne do sklenice močit a často i kálet. Každodenním vymýváním sklenice pak zabráníme nepříjemnému pachu. Podávat křečkovi vodu v misce není vhodné, protože do ní velmi rychle nahází slámu nebo krmení.

Zařizovací předměty (sportoviště)
Kolotoč (otáčivé kolečko): Je nepostradatelnou součástí základní pohybové výbavy křečka. Poskytuje dostatek pohybu a křečkovi se zpravidla velmi líbí. Dávejte však pozor při koupi kolotoče na jeho provedení. Zcela nevhodné jsou kovové či plastové kolotoče s šprušlemi, mezi kterými jsou mezery. Křečkovi do nich při běhání zapadávají tlapky. Zvolte tedy plastový kolotoč s plnou plochou pro běhání. Pokud začne kolotoč po nějaké době používání skřípat a vrzat, pak by mělo stačit jemně promazat středovou osku jedlým tukem (stolní olej, máslo).
Dřevěný žebřík: Poslouží jako schůdky k zavěšenému domečku na spaní nebo z nich udělejte schůdky do pater klece nebo můstky přes větvičky.
Houpačka: Prolézání přes houpačku působí křečkovi také radost. Záleží však, zda se do klece vejde, protože zabírá více místa.
Papírové trubky: Křečci rádi prolézají trubkami (ruličkami). Jelikož v přírodě žijí ve svých podzemních stavbách, cítí se v těchto temných chodbičkách velmi příjemně. Nejvhodnější jsou papírové trubky od toaletního papíru, které křečci rádi trhají a škubou a kousky papíru si často vystýlají domeček. Na papírové trubce pokud možno nechávejte vždy i zbytek neodmotaného toaletního papíru, velmi rádi jej také škubou a nosí do domečku.
Větvičky: Na malých větvičkách s hrubou kůrou dovede křeček velmi dobře lézt, brousí si o ně drápky a uspokojí na nich i svou potřebu hlodat. Příliš úzké rozvětvení však raději odřízněte, protože by v něm křečkovi mohla uváznout nožička. Větvičky můžete vzpříčit mezi mřížky nebo upevnit lýkem. Občas zkontrolujte, zda jsou stabilní.
Další vybavení: Specializované prodejny nabízejí také různé další vybavení. Toto zařízení se však dá používat jen ve volném výběhu v místnosti, v kleci by zabíralo moc místa.


Podestýlka a hnízdo
Na vystlání podlahy klece jsou nejběžnější a nejvhodnější piliny, nebo přesněji řečeno hrubší hobliny. Taktéž je vhodná biologická podestýlka. Obojí dostanete koupit ve specializovaných prodejnách. Podestýlka pro kočky a písek jsou pro nožičky křečka příliš ostré. Se zeminou, která se vám možná zdá mnohem přirozenější, můžete ke křečkovi snadno zavléci různé nemoci.
K vystlání a tepelné izolaci domečku si křečci stavějí hnízda. K tomu potřebují vhodný materiál, například neparfémované papírové kapesníčky, dřevitou vlnu, seno, slámu, lepenku.

Jakého věku se dožije křeček džungarský

31. května 2010 v 15:14 | Lucy |  Křečci


Křeček se dožívá věku asi 2-3 let, občas i více. Ale i když se o něj sebelépe staráte, může zemřít i ještě mladý, na nemoc nebo po náhodném pádu. Je to vždycky smutné, když umře domácí zvířátko, ale zvlášť tehdy, když nevíte proč. Když tedy váš křeček umře a vy neznáte příčinu, promluvte si o tom se svým veterinářem. Možná bude vědět, co se stalo.
Staří křečci hodně spí a jen zřídka opouštějí své obydlí, aby se nažrali nebo se pustili na kratší výlet. Hubnou a mají vratké nožičky. Někdy také oslepnou. To však není zdaleka tak tragické, protože se dokážou dobře orientovat podle čichu. Tak stará zvířátka nemívají bolesti. Pokud má křeček ještě zájem o jídlo, podávejte mu jeho oblíbené krmení a jinak jej nechte v klidu. Během několika dnů prostě klidně usne navěky.

Jak často měnit podestýlku a čistit klec křečkovi?

31. května 2010 v 15:13 | Lucy |  Křečci


Nejdříve je třeba vědět jaká podestýlka je vlastně pro křečka vhodná. Je třeba se vyvarovat podestýlky pro kočky nebo běžného (stavebního) písku, který je pro tlapky křečka příliš ostrý. Naopak písek pro činčily mají křečíci rádi. Dále nejsou vhodné běžné piliny z obchodu obsahující prach, ten totiž může ublížit dýchacím cestám i očičkům. Nesmí se také používat dřevitá vlna, noviny (tiskařská čerň je pro křečka jedovatá), sláma (může poškodit lícní torby) nebo dřevo ze stálezelených stromů (např. tis - je pro křečka také jedovatý). Obecně nejlepší je použití biologické podestýlky pro zvířata, která velmi dobře saje vlhkost a nevhodné pachy (pokud vám pach křečka trochu vadí, pořiďte si raději samce). Tuto můžete zakoupit většinou ve specializovaných obchodech (zverimexech). Jinou možností je použití hoblin, zde je však třeba ověřit, zda neobsahují prach (velmi malé částice) nebo třísky, o které by se mohl poranit.
Samotná podestýlka by se měla u křečka džungarského měnit alespoň 1x za dva až tři týdny, ve velmi malých klecích nebo terariích to může být i po týdnu. V případě, že chováte současně dva nebo více křečíků v jedné kleci, je nutné tuto výměnu samozřejmě provádět častěji. Váš křeček si časem zvykne a svou potřebu bude provádět na jednom místě. Jsou však i případy, že se to nenaučí a pak je mu jedno, kde to po něm zůstane. V tomto případě by mohl pomoci právě písek pro činčily umístěný v mírně vyšší keramické misce, ten je poté samozřejmě nutno vyměňovat častěji. Tato miska by měla mít vyšší okraje, aby se písek zbytečně nevysypával dál do klece a naopak, aby hobliny z klece nepadaly do této misky.

Křeččí nemoci a jejich příčiny+lékárnička pro křečka

31. května 2010 v 12:31 | Lucy |  Křečci
Nemoci a jejich příčiny
Řídký trusWet tail, průjem
Žádný truszácpa
Tvrdé, nafouklé břichozácpa, březost
Časté močeníonemocnění močového měchýře nebo ledvin, cukrovka
Přílišná žízeňonemocnění močového měchýře nebo ledvin, cukrovka
Vypadávání srstialergie, paraziti, plísňové onemocnění, málo vitamínů a minerálů, stáří
Drbání sealergie, paraziti, kožní infekce
Boule pod kůžípodkožní zánět, nádor
Výtok z nozderalergie, nachlazení
Vodnaté, zalepené očialergie, nachlazení, oční infekce
Strupykousnutí, paraziti
Apatiepřehřátí, šok, horečka
Třespřehřátí, šok, horečka, zánět plic, mrtvice
Problémy s chůzímrtvice, stáří, ochrnutí
Naklánění hlavyHead Tilt, mrtvice
Kýcháníalergie, nachlazení
Úbytek váhycukrovka, problémy se zuby, stáří
Sliněnípřehřátí, problémy se zuby
Lékárnička pro křečka
DesinfekceBetadine
Na parazityIvomec, Biokill
Zápal, zalepené očkoBorová voda, Tobrex, Opthalmo Framykoin
Posílení imunitySERA Activ plus N, Glukopur, mungo klíčky
Proti nachlazeníEchinaceový sirup
Proti průjmuSERA Diropur N (proti průjmu), Pangamin (na trávení)
Na drobné rányTea Tree Oil
Ostatnínůžky, kapesníčky, led, obvaz