Květen 2010

Hlasujte, prosím!!

30. května 2010 v 19:10 | Lucy |  Jiné
Prosím, prosím!!!! Hlasujte pro mě *ZDE* . Všem moc děkuju za hlásky, a když si napíšete do těchto komentářů, tak vám to v nějaké soutěži oplatím. Jo, jenom anketa je na konci článku!!!! Všem moc děkuju za hlásky!

Vaše Lucy ;-)

Soutěž o nejhezčí druh křečka!

30. května 2010 v 18:20 | Lucy |  Křečci
Takže, protože moc ráda dělám soutěže, rozhodla jsem se udělat soutěžo o nejhezčí druh křečka. Druhy křečků, kteří soutěží: křeček Campbellův, křeček čínský. Kdo chce s nějakým křečkem soutěžit, ať vyplní do komentářů toto:


Diplomek pro mě za spřátelení od Denďul-!-nky

28. května 2010 v 15:13 | Lucy |  Jiné

Díky moc, je móóóc krásnej! ;-)

Koule pro běhání po bytě pro křečky

28. května 2010 v 12:47 | Lucy |  Křečci

Tak takovouhle kouli pro Luckynku bych jí chtěla koupit. Já si jí ale na vyzkoušení půjčím od kamarádky ;-)

Boty s křečkem

28. května 2010 v 12:41 | Lucy |  Křečci
Cartoon Muffin Women's Mini Slip On keds shoes

Cartoon Lyric Women's Lace Up keds shoes

Zařízení pro křečka

27. května 2010 v 18:45 | Lucy |  Křečci
CHOVATELSKÉ ZAŘÍZENÍ
Zde Vám představím 3 nejčastější ubytování pro křečky. Výběr záleží jen a jen na Vás :-)
Klec
Klec je velmi vhodné ubytování pro Vašeho křečka (hlavně pro křečka syrského). Výhody klece: dobrá vzdušnost, křeček může šplhat po mřížích, dá se tu dobře zaháknout vybavení (napáječka, patra, ..), dobře se přenáší a čistí, nevýhody: křeček může vyhazovat podestýlku, může kousat mříže. Klec by měla být pro daný druh křečka dostatečně velká. Minimální rozměr klece by měl být 50x30 cm. Ale u klece platí pravidlo: čím větší tím lepší. Mísa klece by měla být velká minimálně 7 cm, jinak Vám budou křečci vyhrabávat podestýlku. Pozor na velikost mříží! Křečci jsou mistři úniků!
Pozn.: nedoporučuji celoplastové boxy a klece s různými plastovými tunely, tobogány, domečky apod.. Většinou jsou tyto klece pro křečky malé, plastové tunely a domečky se špatně čistí a je v nich špatný přístup vzduchu.
Akvárium
Akvárium má výhodu v tom, že křeček nemůže hrabáním vyhazovat hobliny a krmivo a dobře se přes něj dívá. Velkou nevýhodou je že v akvárku špatně cirkuluje vzduch, špatně se přenáší a čistí, křeček tu nemůže šplhat a pokud je akvárium nižší, měl by na něm být poklop z pletiva. Akvárium by mělo být větší než klec, protože v něm nemá křeček možnost šplhat. Akvária jsou vhodná především pro chov křečíků.
Box
Dalším možným a velmi výhodným ubytováním pro křečky je plastový box. Tento box je levný a snadno se s ním manipuluje. Je určen pro skladování hraček, polštářů apod.. Samozřejmě by jste si měli vybrat takový box, který by velikostně odpovídal pro druhu křečka, kterého v něm chcete ubytovat. Tyto boxy používají hlavně chovatelé, kteří chovají větší množství zvířat. K boxu si můžete dokoupit víko (ale musíte v něm udělat dírky na dýchání!) v ceně 29 Kč, dalším doplňkem, který jsem v Ikei objevila je "zámek na boxy" za 12 Kč, jsou to umělohmotné spony, které pevně přichytí víko k boxu například pro transport a podobně. Velmi dobrý je Flaj box (rozměry: 49 x 29 x 25 cm - d x š x v) za 49 Kč (seženete v Ikei) - je prostorný, průhledný a hodně vysoký - tento box je vhodný pro všechny druhy křečíků. Samla krabice (rozměry: 57 x 39 x 28 cm - d x š x v) za 129 Kč (seženete v Ikei) je vhodná pro chov křečků syrských.
Umístění obydlí
Obydlí křečka rozhodně nepokládejte na zem - křeček by se mohl nachladit. Také nesmí stát v průvanu nebo na slunci! Ideální teplota je mezi 15 - 20 °C, vlhkost vzduchu by se měla pohybovat okolo 40 - 60 %. Pokud máte více klecí, je dobré pořídit si na ně regál (seženete např. v Ikei).
VYBAVENÍ
Domeček
Každý křeček by měl mít domeček, místo kam by se mohl schovat a odpočinout si. Nejvhodnější je domeček z přírodních vláken - ze dřeva nebo trávy.
Napáječka
Na trhu můžeme najít dva druhy napáječek. Skleněnou s přísavkou (vhodnou především na akvária - přicucne se na stěnu pomocí přísavky) a plastovou s kovovou trubičkou a kuličkou (vhodná do klece). Je možné také použít na vodu misku. Velkou nevýhodou misek je ale to, že křeček ji velmi rychle znečistí.
Miska na žrádlo
Nejlepší miska je kameninová. Je těžká, takže ji křeček nepřevrátí a dobře se čistí. Příliš vhodné nejsou misky plastové, které křečci brzy zlikvidují svými zoubky. Plastové misky jsou lehké, takže jsou brzy křečkem převráceny.
Podestýlka a hnízdo
Nejvhodnější podestýlkou pro křečky jsou neprašné hobliny. Dají se sehnat v každém zverimexu nebo v truhlářství. Pro dlouhosrstého křečka je nejvhodnější kukuřičná podestýlka. Hobliny se mu zachytávají v srsti a je namáhavé mu je z kožíšku vyndávat. Další vhodnou podestýlkou jsou dřevěné granulky nebo Asan. Dobře sají pach, ale jsou o hodně dražší. Na hnízdo můžeme křečkovi dát seno, natrhané papírové kapesníčky či toaletní papír (nearomatický!) nebo skartovaný papír. POZOR na "hnízdo" pro křečky, které můžete vidět ve zverimexu (obr. 2), kousky látek a vatu - křeček se může zamotat do nitek či vláken a uškrtit!!
Kolotoč (kolečko) pro křečka
Nejvhodnější kolotoč pro křečky je plastový s výplní (obr. 1). V tomto kolotoči se může točit více křečků najednou a nehrozí nebezpečí zachycení nebo přískřípnutí nožky jako u kovových. Pokud chcete křečkovi dát do klece kovový kolotoč doporučuji ho proplést pevnou látkou nebo tvrdším papírem. Kovový kolotoč by jste neměli dávat dvoum a více křečkům. U těchto kolotočů hrozí nebezpčí přiskřípnutí druhého křečka kovovým "páskem" (obr. 2), který se točí spolu s kolečkem.
Hračky
Aby se křeček nenudil musíte mu zařídit klec nápaditě. Použijte svou fantazii! Můžete použít roličky od toaletního papíru, kůry, kořeny, klacíky, větve, kameně, papírové krabičky od čajů nebo od léků, suché listí, šišky, květináče, provazy, cihly, kousky dřeva, písek (pro činčily), seno, skořápky kokosových ořechů, stonky trávy, domečky, různé prolézačky (ze zverimexů), žebříky, kolotoče, karton, plastová patra a spoustu dalších věcí. Můžete mu v kleci udělat třeba hezké bludiště se spousty prolézačkami! Už vyrobené hračky pro hlodavce můžete sehnat ve zverimexu.

Diplom pro Dendul-!-nku za spřátelení ode mě

27. května 2010 v 18:36 | Lucy |  Jiné

Doufám, že se diplom líbí

Krmení pro křečka

27. května 2010 v 18:10 | Lucy |  Křečci
Kolik potravy
Je těžké spočítat kolik toho křeček denně sní. Ne vše totiž sní ihned. Část potravy si křeček odnese ve svých lícních torbách do domečku. Křečci nesmí dostávat moc potravy. Vždy vyčkejte až bude miska zcela prázdná a pak ji teprve doplňte. Protože většina křečků si vybere z potravy jen to nejkaloričtější a ostatní tam nechá. Jídlo mu dávejte do misky. Nejlepší je keramická, glazovaná. Nepřevrhne se a křeček ji nemůže okousat. Krmení můžete křečkovi rozházet i po obydlí. Bude si ho muset posbírat a bude mít o činnost navíc.
Suchá strava - směs
Suchou stravu (směs) koupíte ve zverimexech a ve větších supermarketech, lepší je koupit lepší a dražší krmení než nějakého levného "šmejda". Podívejte se co směs obsahuje měla by osahovat různé semínka (obilí, proso, lněná semínka, slunečnice, dýňová semínka atd..) také oříšky (burské, vlašské, lískové), rozinky, granule, sušené ovoce a zelenina, když tam něco chybí, tak to můžete do směsi přimíchat, aby měl křeček rozmanitou stravu.
Pokud nechcete kupovat drahé krmení ze zverimexů, můžete si ho vyrobit sami, tady je pár věcí, které by jste do vaší směsi mohli dát:
- kukuřice, slunečnicová semínka, dýňová semínka, lněná semínka, krmení pro andulky, obilí (oves, ječmen, pšenice), sušené ovoce (suš. jablíčka, banány, hrušky, švestky, meruňky, jahody, kokos ..), sušenou zeleninu (suš. mrkvu, okurku, ..), oříšky (vlašské, burské, lískové, kešu), lupínky, obilky s medem, burizony (neslazené), hrozinky, vločky (ovesné, pšeničné, špaldové), sušený hrách, pelety, proso, pohanka, neochucený popcorn aj.
Bílkoviny
Abyste zabezpečili křečkovi dostatečný přísun živočišných bílkovin (hlavně samičce, která čeká nebo už má mláďata), doplňte jeho jídelníček sušenkami pro psy nebo kočky, univerzálním krmením pro ptáky (se sušeným hmyzem), moučnými červy, vařeným vajíčkem, netučným jogurtem, netučným tvarohem, cvrčky, sýry, sušenými krevetami nebo kouskem vařeného kuřecího masa. VŠE NESOLENÉ A NEKOŘENĚNÉ!
Recepty
Aby křeček neměl jednotvárnou stravu, můžete mu udělat něco navíc, tady je pár receptů:
1) MRKVOVO - JABLKOVÝ SALÁT
- Nachystáme si jablíčko a mrkvu, mrkvu i jablko omyjeme a osušíme. Nachystáme si struhadlo a mrkvičku a jablíčko nastrouháme. Můžeme rovnou podávat křečkům. Uskladňujeme v lednici.
2) OVOCNÝ A ZELENINOVÝ SALÁT
- Nachystáme si různé druhy ovoce a zeleniny, omyjeme a osušíme. Nakrájíme na kostičky a smícháme. Můžeme hned podávat. Uskladňujeme v lednici.
3) BÍLKOVINOVÁ BOMBA (z fóra Škrečko Boardy)
- Potřebujeme tvaroh, vařený bílek a tvrdý sýr. Nastrouhaný nebo nakrájený sýr s bílkem smícháme spolu s tvarohem. Vytvarujeme do hrudky. Podáváme do mističky, ale pozor rychle se kazí!
4) OBILNÉ TYČINKY (z fóra Škrečko Boardy)
- Smícháme v misce různé druhy obilovin + hrozinky, sušené ovoce a suš. zeleninu. Smícháme polohrubou mouku, jedno vajíčko a med - z toho vznikne lepkavá kaše. Dále Smícháme obiloviny a lepkavou kaši. Směs obalíme okolo dřívka (třeba od zmrzliny). Tuto tyčinku obalíme v prosu (nebo v lněných semínkách). Obalenou tyčinku vložíme do trouby, ne na velkou teplotu nebo by praskla! Po upečení ještě necháme tyčinku den odloženou, aby se z ní vypařila voda. Potom můžeme podávat!
Obrušování zubů
Křečkovi rostou zuby celý život, proto by si je měl pravidelně obrušovat. Pokud mu budete dávat jen směs, může se stát, že křečkovi zuby přerostou, přesáhnou rozměry tlamičky a křeček nemůže přijímat potravu. Pokud se toto stane, budete muset chodit k veterináři zuby pravidelně obrušovat. Tento zákrok je pro křečka velmi stresující a snažte se tomu předcházet! Na obroušení zubů mu dávejte sušené pečivo, suchary nebo větvičky z ovocných stromů.
Zelené krmení
Základní jídelníček můžete křečkovi zpestřit čerstvými zelenými rostlinami (nejradši mají jetel a pampeliškové listy). Nesbírejte je u silnic a vždy je omyjte a osušte! Mějte však na paměti, že zelené krmení obsahuje mnoho vody a že trávící ústrojí křečíka takové potravě není přizpůsobeno. Křečkovi stačí dát 2 - 3 menší listy za den. Křečkovi také můžete dát v malém množství bukvice, žaludy a také šípky, ale pozor! Šípky musí být čisté, bez semínek a dužiny! Křečkovi můžeme dát jen měkkou část šípek, ale v malém množství, protože šípky obsahují hodně vitamínu C, který by mohl u křečka způsobit průjem! V žádném případě mu nedávejte Kaštan koňský, celá rostlina je jedovatá!!
Ovoce a zelenina
Křečkovi můžete 1x denně dopřát kousek ovoce nebo zeleniny. Ale platí to co u zeleného krmení, ovoce i zeleninu podávejte s mírou! Nebudete-li mu dávat příliš ovoce a zeleniny, předejdete problémům s trávením, například průjmu. Vždy další den zkontrolujte, jestli je všechno ovoce a zelenina snězeno. Jestli ne, tak ho ihned odstraňte! Každý křeček má jiné chutě, takže musíte vyzkoušet, co bude chutnat Vašemu křečkovi.
Doplňky a pamlsky
Většinu doplňků a pamlsků koupíte ve zverimexu. Jako doplňky a pamlsky se myslí např.: dropsy, minerální blok, oplatky pro křečky, závěsné tyčinky pro hlodavce, solný kámen, "vafle", srdíčka, sušenky, různé křupky, bonbony a bylinky - to vše můžete koupit ve zverimexu. Také mu můžete dát lupínky, nemáčené sušenky (jen kousek!), chlebové nebo sýrové kůrky, krekry, kousíčky vařených brambor nebo vajec, piškoty, lžičku přesnídávky, lžičku tvarohu nebo jogurtu. PRO VŠECHNY DOBROTY PLATÍ PRAVIDLO: PODÁVEJTE JE S MÍROU. NEZAPOMÍNEJTE, ŽE KŘEČEK JE MALÉ ZVÍŘÁTKO S MALÝM ŽALUDKEM A SNADNO SE PŘEJÍ. POZOR! KŘEČKOVI NEDÁVEJTE ŽÁDNÉ LIDSKÉ SLADKOSTI, MOHL BY SE MU Z TOHO UCPAT ŽALUDEK!
Vhodná a nevhodná strava pro křečka
VHODNÁ STRAVA: Semínka: dýňové, sezamové, lněné, slunečnicové, Ořechy a ostatní plody: kešu, lískové, vlašské, žaludy, bukvice, šípky, kaštan (vařený vychlazený - malé množství!), Zelenina: chřest, dýně, červená řepa, brokolice, mrkev, špenát, salát, čínská kapusta, salátová okurka, kedlubna, květák, cuketa, rajské jablko, červená paprika, petržel, zelí (jen kousíček!), celer, Ovoce: hruška, banán, hroznové víno, jablko, jahody, švestky, mandarinka (v malém množství), třešně, mirabelka (v malém množství), Živočišné bílkoviny: vařené kuřecí maso, vařené vajíčko, vařené žloutko, netučný tvaroh, kefír, netučný sýr, jogurty, vařenou netučnou rybu, Actimel, sušené krevety, moučné červi, sójové mléko, Sušené ovoce: sušený banán, jablka (křížaly), kokos, hrušky, jahody, meruňky, švestky, Luštěniny: hrách (syrový i vařený), mungo, sója, čočka, zelené fazolky, naklíčená pšenice, adzuki fazole, Obiloviny: pšenice, žito, ječmen, oves, kukuřice (syrová, vařená), pohanka, vařená rýže, vařené těstoviny, proso, ječné kroupy, Vločky: žitné, ovesné, pšeničné, špaldové, ječné a pohankové, ovesná kaše, Pamlsky: neslazený popcorn, neslazené burizony, cornflakes, piškoty, různé vitamínky ze zverimexu - dropsy, sušenky pro hlodavce, tyčinky pro hlodavce, minerální kameny, solné kameny, Větve stromů: bříza, topol, javor, jasan, vrba, višeň, dub, buk, ořech, jabloň, hrušeň, Volně rostoucí rostliny: pampeliška, jetel, jitrocel, vojtěška, kopřiva - spařená.
NEVHODNÁ STRAVA: meloun, pagaštan, sůl, cukr, koření, máslo, sádlo, borůvky, mandle, česnek, cibule, pórek, pažitka, pecky (třešňové, meruňkové, broskvové), jablkové jadýrka, klíčky syrových brambor, salám, klobásy, citrusové plody, syrové těstoviny, zavařované ovoce, solené sušené ovoce, šťovík, hřiby, med, tučné potraviny, větve z jehličnatých stromů, perník, olivy, ředkvička, citron, všechno kořeněné, solené a sladké!

Chov a rozmnožování

27. května 2010 v 18:01 | Lucy |  Křečci
Než začnete chovat: Rozmnožovat a chovat křečky není těžké. Pokud se Vám zalíbilo odchovávat mladé, ujistěte se, že na ně máte zájemce, peníze a další klece na ubytování v případě, že vám zůstanou doma. Podejte si inzeráty, poptejte se ve svém okolí nebo zajděte do zverimexu, jestli by vám je tam vzali. Pokud nenajdete dostatek zájemců, raději křečky nekryjte. Křečci se totiž velmi rychle množí, hned po porodu sameček samičku zase spáří a do tří týdnu by jste měli další křeččí nadílku.
Vybíráme jedince k chovu: Samička by měla mít vhodný věk na první miminka. Ve věku 3 - 4 měsíců je už samička pohlavně dospělá, takže ji můžeme použít k chovu. Samičky mladší jak 3 měsíce ještě nejsou připravené rodit a jejich miminka by mohly být slabší nebo nemocná. Sameček by měl být starší než samička, jinak ho samice nemusí přijmout. Po každém porodu by měla mít samička alespoň 2 měsíce odpočinek.
Do chovu vybíráme jen zvířata zcela zdravá, bez genů pro různé nemoci (např. nádory, Head Tilt apod.)! Oba protějšky vybíráme tak, aby se k sobě hodili znakově i barevně. Nepáříme blízké příbuzné! Nesmí se pářit rodič se svým dítětem ani sourozenci mezi sebou! Z takového křížení by mohla vzniknou nemocná mláďata!
Páření: Nejlepší je dát křečky k sobě večer mezi osmou až jedenáctou hodinou. Dejte je do nádoby nebo zařízení z kterého je můžete snadno vyndat, kdyby se náhodou začali prát. Pokud je samička v říji, sameček ji začne očichávat a olizovat. Hladí ji po hlavě, ale samička ho odmítá a pořád od něj utíká. Sameček ji hned dohoní, samička ztuhne a je velmi krotká. Poté následuje "rituál" páření, který se několikrát opakuje. Ve správné chvíli sameček samičku pevně chytne a oplodní ji. Oba si po páření olížou genitálie a většinou spolu usnou. Křečky ihned po páření oddělíme! Křečíci roborovského zakládají v přírodě rodiny, proto je můžeme nechat trvale spolu. Také křečíci Campbellovi mohou žít v páru, ale je dobré na čas samečka oddělit, aby si samička oddechla a nerodila tak často.
Březost: Jestli je samička březí poznáte podle toho, že se jinak chová, více se bojí a snáší si materiál na hnízdo do domečku. Za čtrnáct dní se samičce zvětší a zpevní bříško a třetí týden už má bříško pořádně veliké. Páreček křečíků Campbellových nebo Roborovského můžete nechat trvale spolu i když samička odchovává mláďata (ale musíte počítat s tím, že sameček samici znovu oplodní a brzy bude samička zcela vyčerpaná!). Otec popřípadě další příbuzní hrají důležitou roli při udržování mláďat v teple. Samci do klece dejte svůj vlastní domeček, protože ho většinou samička při porodu nesnese. Křečky syrské, křečíky džungarské a čínské raději oddělte. V období březosti i při odchovávání mláďat by jste měli samičce dávat dostatek vody, bílkovin (vařené kuřecí maso, moučné červy, sýr, jogurt), ovoce a zeleniny.
Porod: Porod probíhá většinou večer, v noci a nebo brzy ráno. Samička setrvává v dřepu a čeká, až se objeví první mládě. Uchopí je do tlapek, řezáky je vyprostí z plodového obalu a obal spolu s placentou sežere. Nakonec překousne pupeční šňůru a mládě olíže. Když je ale mládě oslabené nebo mrtvé, samička ho sežere taky - má v sobě vrozený mechanismus zábrany a ten se spustí jen tehdy když mládě při vyprošťování protestuje a křičí. Když má samička málo bílkovin nebo vitamínů, může se stát, že nemá dostatek mléka pro mláďata - proto se snažte ji všechno zajistit ve velkém množství. Bílkoviny jsou třeba vařené kuřecí maso, mouční červi nebo psí granule.
Vývoj mláďat: Mladí křečci se vyvíjejí velmi rychle. 4 den se jim začíná zbarvovat kůže a na hřbetu, u křečíků již můžete vidět miniaturní úhoří pruhy. Poté se objevují první chloupky. Zhruba 10 den mají mláďata kompletní srst. V té době opouštějí hnízdo a začínají ochutnávat pevnou stravu. Kolem 14 dne se jim začínají odlepovat oči. Během třetího a čtvrtého týdne proběhne velká část socializačního vývoje. Malí křečci si hrají, prozkoumávají okolí a perou se. V té chvíli se mláďata musí seznámit s lidmi. Nechejte je, až si nejprve zvyknou na Váš hlas, pohyby a ruce. Buďte opatrní, protože mladí křečci jsou ještě neohrabaní a velmi skákaví, takže si snadno mohou něco zlomit. Asi tak za pět týdnů od porodu je můžete odstavit od matky a dát novým majitelům.

Den porodu - Lysá, zarudlá kůže, nevyvinuté, slabé končetiny, zavřené oči, vrávoravé pohyby s nataženýma nohama, k vylučování moči a stolice dochází pouze po matčině masírování bříška.
Od 2. dne - Začíná se tvořit pigment, tělíčko dostává tmavé zbarvení.
Od 5. dne - Matka přináší potravu do hnízda, mláďata poprvé hryzají pevnou stravu, slabé osrstění, v poloze na bříšku lze pozorovat pohyby zaměřené na očistu.
Od 10. dne - Oči jsou otevřené, mládě dokáže vyprázdnit a naplnit lícní torby, při očistě sedí, přitom často ztrácí rovnováhu, dokáže samostatně vyloučit moč a stolici.
Od 14. dne ? První samostatné výlety mimo hnízdo, hra se sourozenci.
21. den - Mládě je naprosto samostatné.
1. měsíc - Mláďata jsou připravené na nové majitele.

Zacházíme s křečkem

27. května 2010 v 17:58 | Lucy |  Křečci
SEZNAMOVÁNÍ
1. krok
Křeček se již zabydlel a můžeme začít se seznamováním. Položte ruku do křečkova obydlí a počkejte až ji začne zvědavě očichávat. Přitom na něj klidně mluvte - nejlepší je ho oslovovat jeho jménem, aby si na něj zvykl. Může se stát, že Vás křeček jemně kousne do prstu, v takovém případě se snažte vydržet nebo ruku opatrně kousek posuňte. Křeček zkouší, zda-li je ruka k jídlu, prudkým pohybem by jste jej vylekali.
2. krok
Nalákejte křečka na nějaký pamlsek. Může to být třeba slunečnicové semínko nebo oříšek. Pamlsek si dejte na dlaň a položte ruku do jeho obydlí. Zvědavost křečků většinou rychle převáží nad strachem. Křeček většinou sebere pamlsek a bude jej konzumovat v úkrytu.
3. krok
Pokud už váš křeček přijímá potravu z Vaší ruky, můžete se pokusit opatrně na něj sáhnout. Pokud se staví na zadní nohy, prská nebo cení zuby raději ho už nechejte nebo by Vás mohl kousnout. 3. krok musíte opakovat několikrát než si křeček na Vaše dotyky zvykne.
4. krok
Jakmile bude Vás křeček dotyky akceptovat můžete s pokusit jej opatrně zvednout. V žádném případě ale křečka k ničemu nenuťte! Pak už jen všechny kroky opakujte. Pokud Vám křeček sám vleze do ruky, bude si od Vás brát pamlsky, nechá se pohladit - máte vyhráno.
Kouše?
Pokud Vás kousne už ochočený křeček má k tomu obvykle důvod. Možná jste jej nešetrně probudili, něčeho se lekl, Vaše prsty jsou cítit potravou nebo ostatními zvířaty a nebo s ním není něco v pořádku.

UCHOPENÍ
Chytání křečka
Křeček je křehké a malé zvířátko, proto ho musíme brát a držet velmi opatrně. Neochočený nebo mladý křeček Vám může snadno vyskočit z ruky a něco si zlomit. Tito mladí křečci jsou velmi divocí a nečekaně skáčou. Pokud se totiž divoký křeček cítí ohrožen, skočí do nejbližší díry své nory. Křečci nevidí příliš dobře a nemají cit pro hloubku!
Správné uchopení
Křečka nejlépe uchopíte tak, že z Vašich rukou utvoříte mističku - v jedné ruce vám bude křeček sedět a druhá bude jako stříška. Takto se bude křeček cítit v bezpečí. Agresivní křečíky Campbellovi nebo rychlé křečíky Roborovské můžete nabrat do ruličky od toaletního papíru.
Fixování křečka
Pokud křečkovi kontrolujete zuby, drápky nebo zjišťujete pohlaví, je nejlepší ho chytnout za volnou kůži na krku. Uděláte to tak, že dvěma prsty naberete kůži křečka od vaků až ke krku a chytnete ji.

UPRCHLÝ KŘEČEK
Pokud zjistíte, že křeček utekl, může Vám způsobit problémy. Pokud jste měli otevřené všechny dveře, může být křeček kdekoliv. Začněte tím, že zavřete všechny dveře. Do každé místnosti dejte 3 zrníčka slunečnice. V které místnosti zrníčka zmizí, tam se uprchlý křeček ukrývá. Křečci jsou noční zvířata, takže přes den nemá chytání cenu. Nejlepší je sednou si večer na židli s baterkou a pozorovat dění v místnosti. Až křeček vyleze ze své skrýše jednoduše ho chytnete do ruky. Nebo do místnosti, kde se křeček ukrývá dejte kbelíček a o něj opřete žebřík, spojené roličky od toaletního papíru nebo pletivo. Do kbelíku dejte voňavé krmení, např.: sýr, arašídové máslo, kousek ryby atd.. Také existují takzvané živé pastičky na myši. Stojí kolem 60 Kč, ale jsou spíše pro křečíky. Stačí když do pastičky dáte trochu arašídového másla a křečíka zaručeně chytíte.

PÉČE
Jednou za den: odstraňte zbytky potravy, dejte nové žrádlo a vodu, odeberte vlhkou podestýlku a nahraďte čerstvou.
Jednou za týden: vyhoďte všechnu podestýlku, umyjte klec a zařízení vodou a osušte, dejte nové omyté hračky, nové žrádlo a vodu.
Jednou za měsíc: udělejte generální úklid. Vyčistěte celou klec i s veškerým vybavením. Plastový spodek klece omyjte mýdlovou vodou, opláchněte a dobře osušte, než tam dáte novou podestýlku. Vrch klece omyjte pod sprchou a nechejte uschnout.
TIP: Pokud je Váš křeček znečištěný, můžete použít namočený kartáček (na zuby) ve vlažné vodě a tímto kartáčkem mu můžete špínu ze srsti jemně vyčesávat. V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ KŘEČKA NEKOUPEJTE! Mohl by z toho dostat zápal plic, rýmu nebo chřipku!