Prosinec 2010

Jak poznat, že je samička v říji?

23. prosince 2010 v 16:17 | Lucy |  Křečci
Důležité je dát obě zvířata dohromady v době, kdy je samička schopná se pářit, což nastává pravidelně po čtyřech až šesti dnech. U křečíků to není tak jednoznačné, u nich musíte experimentovat a rozhodnutí přenechat partnerům. U křečků zlatých můžete říji u samičky snadno zjistit. Když zvířátko pohladíte po hřbetě nebo se dotknete jeho zadečku, strne, široce roztáhne zadní nožky a vztyčí ocas téměř v pravém úhu, přičemž prohne hřbet. To je příprava k páření. Pokud nyní přidáte samečka, začne se rychle o smičku zajímat. Během říje vylučuje samička sexuální feromony, které postřehne dokonce i lidský nos.


Zdroj: knížka ,,Křečci a křečíci'' od Michaela Mettlera

Páření

22. prosince 2010 v 18:28 | Lucy |  Křečci
Páření křečků zlatých probíhá zpravidla s bouřlivými projevy včetně hravých soubojů. Dochází také k honičkám a ke skutečným rvačkám. Zvířata si navzájem očichávají a olizují genitálie a nakonec následuje páření. Samička se chová tak, jak už bylo popsáno a sameček na ni skočí. Po páření si oba křečci znovu očistí genitálie. Časem dochází k celé řadě dalších páření, dokud říje samičky nepřejde a ona se začne bránit. Pozorujte zvířata pečlivě a jakmile u samičky zaznamenáte odmítání, ihned samečka odeberte. Někdy samička snese svého partnera do dvou třetin březosti, nebo až do konce vrhu.
Také křečíci podnikají hravé honičky a rvačky jako předehru páření, ale ty probíhají ve zrychleném tempu. Iniciativa vychází obyčejně od samečka, u kterého počínající říje samičky vyvolá doslova hektické chování. Zprvu se samička nedá nakrýt, dokonce se samečkovi brání a tiskne zadeček k zemi. Takto odmítaný ,,ženich'' vyzkouší ale množstí triků, jimiž by vzpěčující se dámu uspokojil.
Olizuje ji, šplhá po ní, zkouší se pod ni podhrabat a běhá s nosem přitisknutým na jejím zadečku, který se snaží nadzvihnout. Sameček ovšem nebývá k dámě svého srdce vždycky něžný, leckdy ji vyhodí pěkně vysoko! Samička však to všechno snáší s andělskou trpělivostí.


Konečně ten bouřlivý milovník dosáhne svého cíle. Samička však v žádném případě nepomýšlí na to, aby mu vše usnadnila zvláštním postijem, jako to dělá samička křečka zlatého. Jednotlivá páření probíhají tak rychle, že je nezkušený pozorovatel považuje spíš za znásilnění, ale to jen tak vypadá.
Také křečíci si po páření olizují genitálie, a to tak horlivě, že se při tom často překulí dopředu. Páření křečíků mnohdy po sobě následuje už po několika sekundách.
Prakticky všichni křečíci džungarští, Campbellovi a Roborowského kteří se dnes prodávají, pocházejí od chovných párů nebo z rodinných chovů, kde sameček trvale zůstává společně se samičkou. Pouze u křečíků čínských přicházejí do obchodu i zvířata z chovných linií projevujících nesnášenlivost, ale většina mláďat je také z hromadných koloniích.


Zdroj: knížka ,,Křečci a křečíci'' od Michaela Mettlera

Ruším BlackList!!

22. prosince 2010 v 17:09 | Lucy |  Jiné
Ruším ho, protože už nechci na někoho být sprostá, co se týče reklam.
Ti, co napíšou reklamu jinam, než do Reklam, normálně ho blokuju a znemožňuju mu vkládání dalších komentářů.

Měla jsem tu totiž stížnost od monty, Haimi, Ajjin, MelushQy a Deny, že jim nadávám. Nikomu do toho NIC není, že někomu nadávám!!!!!

Ale i stejnak BlackList ruším, už nebudu nadávat těm blbcům, co napíšou reklamu jinam, ale prostě je BLOKNU, a už si NIKDY nenapíšou JEDNINÝ komentář! :-D Maximálně pod jinou IP...


Klidně si nepište do reklam, ale očekávejte, že už si komentář NIKDY pod tou IP, co jste psali ke mě konetář NENAPÍŠETE!!! :-P

Dárky k Vánocům pro Luckyho

22. prosince 2010 v 16:39 | Lucy |  Jiné
Luckýskovi jsem koupila:

Kapsičky pro hlodavce (zelené s vojtěškou)
Krmivo pro křečky (značky... nevím... :-DD)Těch kapsiček je asi v jednom balení 100, Luckymu už jsem dávala jeden ochutnat a musím říct, že mu fakticky chutnala! ;-)  Stály 30,- Kč  v Rossmanovi a budu vždy 2 - 4 kapsičky posílat v soutěžích ,,Miss křeček 2011'',  ,,Miss hlodavec 2011'',  ,,Miss morče 2011'', a možná i v ,,Miss zvířátko 2011''. Luckymu hrozně chutnaly! :-)
A papání, nevím, jaké je značky, protože ho kupovala mamka.

P.S.: Značka těch kapsiček je ,,Winston'', a musím říct, že jsou skvělé! ;-)

Sofie se ptá...

22. prosince 2010 v 16:29 | Lucy |  Křeččí poradna
Sofie se ptá:

Může křeček papriku nebo rajče nebo Balkánský sýr?? Může minikousíček chipsů?? Může křeček mýt podestýlku z novin?? děkuju velmi


Já odpovídám:
Ahoj, křeček může jíst papriku nebo rajče. U Balkánského sýru moc nevím... Vím, že je slaný, ale asi by se jim neměl dávat, protože obsahuje právě tu sůl. No to víš, že chipsy nemůže!! Sice mu chutnají, ale pak ti ho bude líto, že žebrá o další kousek chipsu a nakonec mu může být špatně!!! Takže chipsy nedávat. Podestýlku z novin mít rozhodně nemůže!! Tiskařská čerň je totiž pro ně silně jedovatá a křeček by se tím pádem otrávil!!! Používej jako výstelku hobliny, kukuřičnou podestýlku nebo ještě takovou, že místo hoblin má takové tmavě zelené malé ,,tyčky''. Ani ne piliny!!! Ty jsou moc prašné a křeček by mohl mít záněty s očima.
Kdyby sis ještě s něčím nevěděla rady ohledně křečků, určitě se obrať na mou poradnu! :-)

Křeččata rostou

21. prosince 2010 v 20:18 | Lucy |  Křečci
Malí křečci rostou velmi rychle. Už třetího dne se na kůži hřbetu objevuje zřetelná pigmentace, u čínských, džungarských a Campbellových křečíků také vystupuje úhoří pruh. Pátého dne se tělo pokrývá jemným chmýřím a v následujících dvou dnech už vyrůstá hustá srst. Pouze bříško zůstává ještě dlouho lysé. U samiček jsou už v osmi dnech zřetelně vidět mléčné bradavky. Pohyb mláďat je den ode dne rychlejší a jistější a ve stáří dvanácti dní se poprve samostatně vydají mimo hnízdo. Jejich oči jsou však většinou ještě zavřené, otevírají se teprve o den nebo dva později. Doposud jsou mladí křečci společenští, tisknou se k sobě, společně si hrají a olizují se. Už se také pokoušejí o čistotnost a začínají společně s rodiči používat ,,záchod'' v koutku.
Miska na krmení musí být pro mláďata snadno dosažitelná, proto ji nedávejte na domeček, kam dosáhne bez potíží jen dospělý křeček. Zajistěte však misku před převrácením a také před tím, aby se zvědaví mladí křečci nemohli nacpat dovnitř.
Krátce před koncem kojení začíná tzv. ,,bleší věk'', kdy mláďata poskakují sem a tam a těžko se krotí. Toto období trvá jeden až dva týdny.
Ve stáří tří týdnů se u rychle rostoucích jedinců už projevuje ,,klackovitost''. Normálně mláďata zůstávají ještě u matky, ale v přirozených podmínkách se rozptylují na všechny strany. V lidské péčise musí nesnášnliví ,,chuligáni'' mezi zlatými křečky oddělit včas, dokud je jejich matka sama nezačne kousáním odhánět. Mnohdy mohou s matkou zůstat jen mladé samičky. Křečíci se naopak cítí v rodinných skupinách docela spokojeni. Křeček dospívá ve stáří asi tří měsíců. V úvodní části jsem uvedla, někteří křečci, zejména křečíci, rostou celý život. To mají společné například s hraboši. Takto rychlý růst ovšem trvá jen pár týdnů, do dospělosti zvířete. Potom se růst křečíků výrazně zpomaluje.Zdroj: knížka ,,Křečci a křečíci'' od Michaela Mettlera

První dny po narození

21. prosince 2010 v 19:05 | Lucy |  Křečci
Sotva se narodí všechna mláďata, uspořádá samička ,,generální úklid'' a vyčistí hnízdo od všech zbytků krve. Potom dostanou novorozeňata svou první mléčnou přesnídávku. Kojící samice křečka leží nebo sedí na mladých, ne před nimi jako kočka nebo fena.
V prvním týdnu života slouží její lysé bříško jako teploměr. Tam, kde je teplo, najdou matčino břicha s životodárnými mléčnými bradavkami, Teprve později využívají čichu a sluchu k tomu, aby zjistili, kde jejich právě jejich matka je.Zdroj: knížka ,,Křečci a křečíci'' od Michaela Mettlera

Jak se rodí křeččata

21. prosince 2010 v 18:56 | Lucy |  Křečci
Krátce před porodem si březí samička pečlivě přestýlá hnízdo. Potíží při porodu se nemusíte obávat, protože novorozená mláďata jsou malička a nemohou zavinit vážné problémy. Rodící samička sedí na zadečku a neustále si olizuje genitálie. Mláďata vycházejí z jejího těla hlavičkou npřed. Samička hned překousne pupeční šňůru, ale jinak nechá všechno na nich. Placenta vychází později. Každé slepé a holé novorozeně samička pečlivě do sucha olíže. Lízání ovšem není jen hygienický úkon: upevňuje vtah mezi matkou a mládětem a především uvádí do chodu krevní oběh mláděte, jeho trávení a další funkce.

Pozor!: Nebraňte matce v olizování mláďat, novorozenci by nepřežili!!
Mrtvě narozená mláďata samička sežere, nikdy je nenajdeme v hnízdě. Také lůžka matka zkonzumuje, což je velmi důležité, protože obsahují hormony podněcující tvorbu mléka.Zdroj: knížka ,,Křečci a křečíci'' od Michaela Mettlera

Od divokého k domácímu zvířeti

21. prosince 2010 v 18:36 | Lucy |  Křečci
O křečkovi zlatém jako divokém zvířeti toho víme hodně málo. V roce 1839 tento druh poprvé popsal přírodovědec Waterhouse, avšak potom téměř na sto let upadl v zapomenutí. V roce 1930, kdy započala přeměna křečka zlatého v domácí zvíře, vykopal profesor Aharoni blízko města Halebu v syrské poušti hnízdo křečka. Našel zde samičku s dvanácti mláďaty a tato zvířata odnesl do svého ústavu. Zde odchoval podle některých údajů tři, podle jiných čtyři zvířata. Těchto několik málo blízce příbuzných zlatých křečků se stalo předky všech křečků, které nyní člověk choval a chová. Díky blízké příbuznosti se rychle vyvinulo mnoho variant a kupodivu všechny jsou zdravé a života schopné. Tak se přímo před našima očima odehrál proces, jakým v šerém dávnověku lidé získali jiná domácí zvířata. Odchycením jednoho nebo více divokých zvířat a soustavným křížením potomků došlo k mnoha mutacím, změnám ve velikosti i zbarvení. Tyto mutace se upevnily, zvířata stejných nebo podobných vlasností se dál křížila mezi sebou a své zvláštní vlastnosti předávala potomstvu.


Zdroj: knížka ,,Křečci a křečíci'' od Michaela Mettlera

Jedovaté volně rostoucí rostliny

19. prosince 2010 v 19:06 | Lucy |  Křečci
Pro bezpečné sbírání rostlin v přírodě je nezbytný určovací klíč. Dobrý pozor si dávejte především na následující druhy:

Bažanka
Blatouch
Bledule jarní
Blín černý
Bolehlav
Brčál barvínek
Čmeřice (všechny druhy)
Česnek medvědí
Koniklec
Konvalinka
Laštovičkník
Lilek
Lýkovec
Mák
Náprstník
Oměje (všechny druhy)
Popenec
Posedy (všechny druhy)
Prvosenky
Pryskyřníky (všechny druhy)
Rozpuk jízlivý
Sasanka hajní (a další sasanky)
Sněženky
Šťavel
Upolín


Samozřejmě nesbírejte VÁMI NEZNÁMÉ volně rostoucí rostliny!!! Křeček pak může sníst něco jedovatého a OTRÁVIT SE!!!

Zdroj: knížka ,,Křečci a křečíci'' od Michaela Mettlera